آخرین وضعیت سدها در مناطق سیل‌زده

سد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو به تشریح وضعیت سدها به ویژه در استانهای شمالی با توجه به سیل‌های رخ داده اخیر پرداخت.

به گزارش ایسنا، قاسم تقی‌زاده خامسی در تشریح آخرین وضعیت وقوع سیلاب در اقصی نقاط کشور با اشاره به اینکه ورودی سیلاب به سدهای گلستان سه برابر ظرفیت مخازن سدهای این استان بوده است، گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته، نیمی از دریچه‌های سد های استان باز شده بود؛ چرا که رودخانه‌های گلستان توان کنترل باز شدن تمامی دریچه‌های سدها را نداشتند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با تاکید بر اینکه حجم سیلاب رخ داده بسیار بیشتر از توان ذخیره سدهای استان گلستان بوده است، افزود: در استان‌های شمالی گلستان، مازندران و گیلان تعداد سدهای تنظیمی بسیار اندک است و اگر دو سد نیمه کاره استان گلستان به پایان رسیده بود، شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

وی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سخن می‌گفت، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجاوزهای صورت گرفته به حریم و بستر رودخانه‌ها، تاکید کرد: این نگرانی هم اکنون برای رودخانه کرج وجود دارد که در صورت وقوع سیلاب شدید چه اتفاقی برای ویلاهای موجود در حریم و بستر این رودخانه رخ خواهد داد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: بایستی با کمک تمامی دستگاه‌های مربوطه کشور را از رودخانه‌خواری نجات بدهیم. از بین رفتن بستر رودخانه ورودی شیراز موجب شد که ۲۰ دقیقه بارندگی در شهر چنین حادثه تلخی را رقم بزند.

به گفته تقی‌زاده خامسی، نیمی از ذخایر سدهای کشور در استان خوزستان واقع شده است که در حال حاضر حدود ۸۰ درصد ظرفیت این مخازن پر است و ۲۰ درصد آن را به منظور کنترل سیلاب خالی نگه داشته‌ایم.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور با تأکید بر اینکه مردم نباید به شایعات فضای مجازی توجه کنند، اظهار کرد: یکی از این شایعات در مورد سدهای کشور بود که به گفته وزیر نیرو، تمامی این سدها در وضعیت مناسب و پایدار و با حجم مطلوب آب ذخیره شده به سر می‌برند.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/98010601539/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *