نقشه های ترکیه و عربستان در ادلب و حلب شکست خورده است

«احمد مرعی» نماینده پارلمان سوریه تاکید کرد که نقشه های ترکیه و عربستان و امارات در حلب و ادلب شکست خورده است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل – فاطمه صالحی: روز گذشته ارتش سوریه که از چندی قبل عملیات گسترده خود را برای آزاد سازی ادلب و حلب از لوث عناصر تروریست آغاز کرده است موفق شد یک دستاورد مهم در این مناطق محقق کند.

تلویزیون دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه «تمام روستاها و شهرک‌های کوچک در غرب شهر حلب» را آزاد کردند.

این در حالیست که نظامیان ترکیه برای حمایت از عناصر تروریست و گروه‌های هم پیمان خود اقدام به حمله به مواضع ارتش سوریه می‌کنند. این نظامیان به همین اندازه هم بسنده نکرده و روستاهای سوریه را گلوله باران می‌کنند.

احمد مرعی نماینده پارلمان سوریه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عملیات گسترده ارتش سوریه در ادلب و حلب گفت: ارتش سوریه دستاوردهای بسیار بزرگی در این عملیات محقق کرده به طوری‌که ما شاهد آزاد سازی دست کم ۱۸۰ روستا در حومه‌های ادلب و حلب بودیم.

وی در ادامه افزود: روز گذشته ۱۵ روستا در حومه حلب آزاد شد و به همین دلیل معتقدیم که این پیشروی در حد تحقق دستاورد و در واقع در حد تحقق یک پیروزی است.

مرعی هم چنین در خصوص اقدامات ترکیه در حلب و ادلب تاکید کرد: می‌توان گفت که نقشه‌های ترکیه در حلب و ادلب خنثی شد به طوری‌که حومه حلب به صورت کامل آزاد شده و ما شاهد سقوط نقشه‌های عربستان، امارات، قطر و ترکیه در این مناطق هستیم.

  1. وی تصریح کرد: ترکیه همواره می کوشد کنترل حلب را به صورت کامل به دست بگیرد تا از این مسأله به عنوان اهرم فشاری علیه دمشق استفاده کند. ترکیه تلاش دارد با به دست گرفتن کنترل حلب این منطقه را به منطقه تحت نفوذ خود تبدیل کند.

مرعی در ادامه در خصوص حمایت تسلیحاتی ترکیه از عناصر تروریست در سوریه تاکید کرد: ترکیه سلاح‌های پیشرفته در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهد تا بدین وسیله نوعی شکاف در توازن قوای نظامی میان ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی ایجاد کند اما این مسأله، باعث می‌شود ترکیه در برابر مسئولیت بزرگی قرار بگیرد و در واقع در مقابل روسیه که ضامن توافقنامه‌های سوچی و آستانه است قرار بگیرد.

وی در خصوص اهداف ترکیه از این اقدامات در خاک سوریه گفت: هدف ترکیه، ایجاد منطقه نفوذ برای خود در خاک سوریه است و با استفاده از عناصر تروریست تلاش دارد این هدف را محقق کند. آنکارا احساس می‌کند که نقشه‌هایش شکست خورده و گروه‌های مسلح وابسته به وی در میدان نبرد ضربه خورده اند.

این نماینده پارلمان سوریه هم چنین تصریح کرد: این شکست در مجموع بر تمام نقشه‌های ترکیه در داخل این کشور تأثیر منفی می‌گذارد و اردوغان امروز احساس می‌کند که در جنگ سوریه چیزی جز شکست و کشته شدن نظامیان ترکیه و بر جای ماندن میلیون‌ها مهاجر عایدش نشده است. اردوغان امروز در لیبی و تمام مناطقی که تلاش کرده به آن دست پیدا کند شکست خورده است.

وی در خصوص سکوت جامعه بین المللی در قبال اقدامات نظامیان ترکیه علیه غیر نظامیان سوری تاکید کرد: ما همواره شاهد این سکوت بین المللی هستیم و به همین دلیل دولت سوریه به دنبال خارج کردن غیر نظامیان از مناطق درگیری یا ایجاد گذرگاه‌های امن برای آنها است چرا که به مردم این کشور اهمیت داده و آنها را مانند فرزندان خود می‌داند.

کد خبر 4855116

mehrnews.com/news/4855116

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *