چرا آئین‌نامه حمایت از کرسی‌های بین‌المللی ورزش مصوب نشده است؟

چرا آئین‌نامه حمایت از کرسی‌های بین‌المللی ورزش مصوب نشده است؟

آئین‌نامه‌ای که برای کسب و حفظ کرسی‌های بین‌المللی ورزشی و حمایت از صاحبان آنها تدوین شده هنوز مراحل بررسی نهایی جهت تصویب در هیات اجرایی کمیته المپیک را طی نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در اختیار گرفتن کرسی های بین المللی در ورزش و حفظ آنها از چالش های همیشگی مسئولان ورزش و روسای فدراسیون ها به حساب می آید به خصوص که در برخی موارد جابه جایی های مدیریتی داخلی باعث از دست رفتن آنها شده است. بعضاً هم بی برنامگی و نداشتن مدیریت لازم، این کرسی ها را از ورزش ایران گرفته است.

بر همین اساس کمیته ملی المپیک برای نخستین‌بار اقدام به تهیه و تدوین آئین‌نامه‌ای ویژه برای کسب و حفظ کرسی‌های بین‌المللی و حمایت از صاحبان آنها در سطوح مختلف کرده است.

تهیه و تدوین این آئین نامه با همت کمیسیون توسعه روابط بین الملل انجام و در ماه های پایانی سال گذشته در اختیار اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه کمیته ملی المپیک قرار داده شد تا بررسی نهایی توسط آنها صورت بگیرد و اینگونه مصوبه اجرا برای آن صادر شود.

  • با گذشت چند ماه اما هنوز آئین نامه موردنظر به مرحله تصویب و اجرا نرسیده در حالی که مصوبه و اجرایی شدن آن می تواند به برطرف شدن بخشی از دغدغه جامعه ورزش و مشکلات ناشی از آن کمک کند.

مهدی علی نژاد رئیس کمیسیون توسعه روابط بین الملل کمیته ملی المپیک در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: چند ماهی از ارائه آئین نامه تدوین شده به هیات اجرایی می گذرد اما هنوز بررسی تکمیلی روی آن انجام نشده است. البته گویا در یکی از نشست های اخیر هیات اجرایی بررسی هایی در مورد آن انجام شده اما ظاهراً کامل و نهایی نبوده است.

وی تصریح کرد: آئین نامه تدوین شده در صورتیکه نیاز به اصلاحیه داشته باشد به کمیسیون مدیریت و برنامه ریزی ارجاع داده می‌شود. البته تلاش شده با رعایت چارچوب‌های قانونی این آئین نامه تهیه شود اما به هر حال نظر اعضای هیات اجرایی و تصمیمی که در رابطه با آن اتخاذ می‌شود، ملاک اجرا خواهد شد.

رئیس کمیسیون توسعه روابط بین الملل کمیته ملی المپیک در مورد جزئیات قید شده در آئین نامه تدوین شده توضیحی نداد اما گفت: این آئین نامه می تواند نقطه عطفی برای صاحبان کرسی های بین المللی در آسیا و جهان باشد. در آئین نامه تهیه شده، کرسی های بین المللی بر اساس آسیایی یا جهانی بودن و به خصوص سطح تاثیرگذاری از یکدیگر تفکیک شده و برای چگونگی در اختیار گرفتن و حفظ آن راه کار لازم پیشنهاد شده است.

به گفته علی نژاد دستور العمل تهیه شده برای حمایت از صاحبان کرسی‌های بین‌المللی می تواند در اشاعه و کیفی کردن کرسی‌های آسیایی و جهانی تاثیر مثبت زیادی داشته باشد.

وی گفت: این حمایت به صورت مادی و معنوی انجام می‌شود. البته چگونگی حمایت برای صاحب همه کرسی ها یکسان نیست. رشته و سطح کرسی در این زمینه تعیین کننده است.

رئیس کمیسیون توسعه روابط بین الملل کمیته ملی المپیک ابراز امیدواری کرد که آئین نامه تهیه شده با نام «نحوه حمایت از توسعه ارتباطات بین‌المللی و جایگاه نمایندگان در مجامع بین‌المللی ورزشی» هر چه زودتر مراحل بررسی نهایی و تصویب را گذرانده و در کمیته ملی المپیک اجرایی شود.

کد خبر 4664617

mehrnews.com/news/4664617

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *